Osiągnięcia

Zobacz co udało nam się wspólnie osiągnąć

Grudzień

Rozpoczęcie misji medycznej w innej części Afryki. Tym razem nasi lekarze dr Bartek, dr Szymon i dr Łukasz w trakcie kilkudniowego pobytu w Szpitalu Katondwe w Zambii zajęli się pacjentami nie wymagającymi leczenia operacyjnego. Zakwalifikowali także pierwszych pacjentów do operacji na przyszły rok.

Listopad

Zaproszenie do ZSM Chorzów dr Grace Kansayisa z Rwandy. Dr Grace miała możliwość przez 2 tygodnie pracy z nami na bloku operacyjnym oraz oddziale ortopedii. Dzięki zorganizowanemu przez nas całemu cyklowi kursów i szkoleń, które miały miejsce w Chorzowie i w Rwandzie dr Grace jest jedną z dwojga ortopedów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali, którzy mogą samodzielnie wykonywać zabiegi wymiany stawu kolanowego, a co ważniejsze uczyć innych ortopedów w Rwandzie.

Październik

Dostarczenie po raz trzeci produktów żywnościowych dla dzieci ze szkoły w Rurembo. Przekazanie 250 kg ryżu oraz 100 kg fasoli.
Dzięki naszej pomocy dzieci z biednych rodzin będą przez najbliższe 2 miesiące spożywały 1 ciepły posiłek w ciągu dnia.

Październik

Przeprowadzenie przez dr n. med. Jarosława Kuraka kolejnego 5 już kurs „Zastosowanie nowoczesnych technik USG w znieczuleniach regionalnych”.
W Centrum Symulacji Klinicznego Szpitala CHUK w Kigali nowych technik uczyło się kilkunastu anestezjologów i techników anestezjologicznych pracujących w tym i innych szpitalach Rwandy.

Maj / Czerwiec

Kontynuacja szkolenia w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – operacje przeprowadził dr Bartek wraz dr Szymonem, znieczulał dr Jarek, który przeprowadził IV – tym razem praktyczny kurs znieczulenia pod kontrolą USG.

Maj

Wykonanie 5 zabiegów u dorosłych oraz dwóch zabiegów ortopedycznych dzieci. Zabieg korekcyjny u dziewczynki skarżącej się na dolegliwości bólowe stopy. Zabieg otwartego nastawienia urazowo zwichniętego stawu biodrowego. 

Maj

Zakończenie cyklu szkoleń z endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali przez dr Bartłomieja i Łukasza przez 3 lata udało nam się wspólnie przeprowadzić ponad 20 zabiegów wymiany stawu kolanowego w Rwandzie.

Styczeń

Przeprowadzenie w Rwandzie 7 operacji u dzieci:

Zoperowanie 4 letniej dziewczynki Lanie ze zwichnięciem prawego stawu biodrowego.

Operacja siedmioletniej Victoire, która zmagała się z następstwami zapalenia prawej kości piszczelowej.

U trójki dzieci wykonaliśmy zabieg czasowej epifizjodezy czyli zablokowania chrząstek wzrostowych.

Operacja 13 letniej dziewczynki polegająca na rozdzieleniu nieprawidłowego zrostu miedzy kością piętowa i łódkowatą w prawej stopie.

Styczeń

Przekazanie implantów i sprzętu medycznego do leczenia złamań dla szpitali w Kigali o wartości 110 tys. zł. :

Szpital w Ruhengeri – wiertarki wraz z niezbędnym do ich bezpiecznego używania sprzętem, urządzenie do cięcia drutów oraz sprzęt ortopedyczny pierwszej potrzeby.

Dziecięcy Szpital w Rilimie – instrumentarium do operowania zakwalifikowanych dzieci, wiertarki, 2 monitory anestezjologiczne służące do monitorowania stanu pacjenta po operacji (istotne ze względu na ilość wykonywanych cięższych, bardziej inwazyjnych operacji w tym rejonie) oraz defibrylator używany w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Szpital w Kigali – ze względu na wysoką ilość przypadków złamań podudzia wywołanych upadkiem z motorowerów (podstawowych środków poruszania się ludności oraz turystów w tym rejonie), postanowiliśmy przekazać kolejną już porcję gwoździ śródszpikowych (zapasy gwoździ, które przekazaliśmy podczas wcześniejszego pobytu już się skończyły).

 

Październik

Przeprowadzenie ponad 5-cio godzinnej operacji przez dr Szymona Pietrzaka wraz z zespołem w Szpitalu w Otwocku im. Prof A. Zoperowanie Laviego jednoetapowo dało szansę na szybszą rehabilitacje, ale wiązało się z większym ryzykiem około operacyjnym.

Specjalne podziękowania dla naszych darczyńców: 

Fundacja Malak, o. Adam Szustak, Siepomaga.pl, Luma Holding oraz Wy.

Wrzesień

Sprowadzenie Laviego do Polski, gdzie w szpitalu im. Prof. Grucy w Otwocku została przeprowadzona operacja.

 

Czerwiec

Wykonanie zabiegu operacyjnego wymiany stawu kolanowego u dorosłych w szpitalu w Kigali.

Maj / Czerwiec

Przekazanie darowizny w postaci 1200 koszulek dla szkoły podstawowej w Rurembo na północy Rwandy

Maj / Czerwiec

Kontynuacja szkolenia w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – operacje przeprowadził dr Bartłomiej Osadnik wraz dr Szymonem Pietrzakiem, znieczulał dr Jarosław Kurak

Maj / Czerwiec

Przekazanie darowizny dla Szpitala w Ruhengeri na północy Rwandy – około 1000 implantów do zabiegów ortopedycznych służących do leczenia złamań kości o wartości 84.500 zł. (21.217€)

Maj / Czerwiec

Przekazanie darowizny dla Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali (CHUK) implantów do zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego, gwoździ, płytek, śrubokrętów służących do leczenia złamań kości o wartości 28.500 zł. (6.400€)

Marzec / Kwiecień

Akcja zbierania koszulek w Chorzowie dla dzieci w Rurembo. Wspólnie udało nam się uzbierać ponad 1200 koszulek.

Specjalne podziękowania dla:

Pana Dawida Bochenka, który w Dąbrowie Górniczej uzbierał 433 koszulki, Miasto Chorzów, Clearex Futsal, KPR Ruch Chorzów, Luma Holding, Komisariat I Policji w Chorzowie, Fundacja Gramy do Końca, Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 21 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 34 im. Sportowców Hajduckich w Chorzowie, Przedszkole nr 18, Przedszkole nr 5 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Juliusza Słowackiego w Siemianowicach Śląskich, Żłobek Oxfordzik w Chorzowie, Zaczarowane kredki.

Podsumowanie roku 2020

Grudzień

Przekazanie dla Szpitala Uniwersyteckiego w Rwandzie (CHUK) sprzętu medycznego o wartości 1.070.000 zł (230.000 €) (w trakcie pandemii).

Sierpień

Zakup nowoczesnego ortopedycznego stołu operacyjnego dla Szpitala Dziecięcego w Rilimie – dzięki pomocy ks. Adama Szustaka i Fundacji Malak.

Czerwiec

Przekazanie sprzętu niezbędnego do otwarcia Oddziału Intensywnej Opieki Pooperacyjnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie (darowizna Fundacji Polski Korpus Pokoju).

Marzec

Przyjazd Seraphine w celu wykonania operacji ratującej nogę przed zagrażającą amputacją. Zabieg wykonany w Samodzielnym Publicznym szpitalu Klinicznym im prof. A. Grucy w Otwocku przez dr Szymona Pietrzaka wraz z zespołem.

Styczeń / Luty

Sukces zbiórki środków potrzebnych do sfinansowania operacji 10-letniej Seraphine – dzięki pomocy o Adama Szustaka OP oraz Fundacji Malak.

Luty

Szkolenie w zakresie anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK). Kurs III – przeprowadził dr Jarosław Kurak.

Luty

Zbiórka pieniędzy na Balu Prezydenta Miasta Chorzów na wyposażenie Oddziału Intensywnej Opieki Pooperacyjnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie – zebrano ponad 40.000 zł (8.566 €).

Podsumowanie roku 2019

Grudzień / Styczeń

Początek planowanego na dwa lata szkolenia w zakresie całkowitej endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – przeprowadził dr Bartłomiej Osadnik.

Grudzień

Przekazanie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Kigali (CHUK) sprzętu niezbędnego do wykonywania zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego o wartości 23.300 zł (5.000 €)

Grudzień

Zbiórka środków na leczenie Seraphine zorganizowana przez młodzież z grupy teatralnej M.I.O.D.E.K. z MDK w Chorzowie.

Październik

Szkolenie promujące osteopatię przeprowadzone przez gościa Fundacji – dr Mary Banihashem z Nowego Jorku w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Wrzesień

Szkolenie w zakresie anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) wraz z przekazaniem sprzętu medycznego o wartości 163.000 zł (35.000 €). Kurs II – przeprowadził dr Jarosław Kurak.

Czerwiec

Podpisanie umowy współpracy pomiędzy Fundacją „Afriquia”, a Ortopedycznym Szpitalem Dziecięcym w Rilimie – umowę w imieniu Ortopedycznego Szpitala Dziecięcego w Rilimie podpisał dyrektor dr Albert Nzayisenga.

Maj

Dr Anna Masłoń – Oracz – członek Rady Fundacji, prowadziła panel Forum Afryka – Europa Centralna, ICT/HEALTH na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Maj

Szkolenie z zakresu anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie. Kurs I – przeprowadził dr Jarosław Kurak.

Maj

Podpisanie umowy współpracy z Szpitalem Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) wraz z przekazaniem sprzętu ortopedycznego o wartości 8.400 zł (1.800 €).

Kwiecień

Prelekcja dr Jean Claude Byiringiro na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego pt. „Humanitarian and migration crisis in Africa – Rwanda’s experiences”.

Kwiecień

Staż dr Jean Claude’a Byiringiro ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali (CHUK) w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie na Oddziale Ortopedii i Traumatologii.

Marzec

Prelekcja dr Bartłomieja Osadnika na konferencji „Medycy dla Afryki” zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie.

Luty

Wizyta dr Martina Nyundo i podpisanie umowy współpracy pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) i Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie z inicjatywy Fundacji „Afriquia”.

Dane kontaktowe

Fundacja Afriquia

Numer KRS: 0000783911

NIP: 6272762388

REGON: 38321116000000

Fundację możesz wesprzeć wpłatą na rachunek bankowy:

Działalność w Afryce:

13 1050 1214 1000 0090 3186 1546

Działalność w Ukrainie:

69 1050 1214 1000 0090 8156 2853