Fundację możesz wesprzeć wpłatą na rachunek bankowy:
Działalność w Afryce:
13 1050 1214 1000 0090 3186 1546
Działalność w Ukrainie:
69 1050 1214 1000 0090 8156 2853
Zorganizowanie wysyłki kontenera ze sprzętem medycznym, który trafi do dwóch szpitali w Zambii, w Katondwe i Mpanshya. To kluczowy krok w stronę poprawy jakości opieki medycznej w tych placówkach, które obecnie są w trakcie budowy nowych oddziałów intensywnej terapii i neonatologii. Dzięki dostarczonemu wyposażeniu szpitale te zyskają nowoczesny sprzęt, który zasili oddziały neonatologii, intensywnej terapii, bloków operacyjnych oraz oddział rehabilitacji.
Ta inicjatywa daje szansę na lepsze leczenie dzieci i dorosłych, którzy do tej pory nie mieli dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. To konkretne działanie, które przyczyni się do realnych zmian w życiu wielu osób, poprawiając standardy medyczne w regionie.
W realizację tego projektu zaangażowało się wiele osób i organizacji, w tym Langusta na palmie, Fundacja MALAK, Fundacja Dobro Zawsze Wraca – Punkt Łagiewnicka 54 Kraków, Urovita, Beata Kwiatek, Irek Kania, Wiktor Dziubiński, Paweł Koczewski, Agata Beryt oraz Damian Hatko. Razem zmieniamy małe światy na lepsze!
Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać 646 760,68 zł, 995,00 euro oraz 7026,54 dolarów na zrealizowanie dwóch ważnych projektów w Zambii:
Placówka w Katondwe: Zebrane fundusze pozwolą na wyposażenie nowo wybudowanych pomieszczeń, zakup specjalistycznego sprzętu oraz przeszkolenie personelu. Nowy oddział neonatologiczny i porodowy znacząco poprawi opiekę nad noworodkami, zmniejszając śmiertelność okołoporodową.
Szpital w Mpanshya: Środki posłużą do utworzenia specjalistycznego oddziału OIOM, który zapewni opiekę najbardziej potrzebującym pacjentom. Prace nad placówką już ruszyły i potrwają do końca września.
Ogromne podziękowania dla Fundacji MALAK i o. Szustaka za pomoc w zbiórce oraz wszystkim, którzy wsparli ten cel.
Ostatnie dni listopada były dla nas nadzwyczaj pracowite. W ciągu zaledwie 6 dni przeprowadziliśmy 11 operacji ortopedycznych, z czego 7 było operacjami dzieci. Udało nam się również przeszkolić personel medyczny w leczeniu wad wrodzonych stóp, co jest niezwykle ważne, gdyż większość z nich wcześnie zdiagnozowana jest w pełni wyleczalna. Na koniec, skonsultowaliśmy ponad 20 pacjentów, którzy zostali przez nas zaplanowani do dalszego leczenia. Poprzez nasze działania chcemy zapewnić im ciągłą i kompleksową opiekę, aby mogli wrócić do normalnego życia.
Z przyjemnością informuję, że otrzymaliśmy aż 26,552 złotych z 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Chciałbym z całego serca podziękować za Wasze wpłaty. Wiem, że wybór odpowiednich organizacji, którym chcieliście przekazać swoje środki, był trudnym zadaniem. Dzięki tej darowiźnie będziemy w stanie dalej skutecznie pomagać najbiedniejszym dzieciom w Afryce. Dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że zdecydowaliście się wesprzeć naszą fundacje. Wasze pieniądze będą wykorzystane do zapewnienia im lepszych warunków bytowych, edukacji i opieki medycznej. Dzięki Waszej hojności, te dzieci będą miały szansę na lepszą przyszłość i możliwość odwrócenia swojego losu. Wasza szczodrość jest inspirująca i daje nadzieję, że razem możemy tworzyć lepsze małe światy. Dzięki Waszemu wsparciu, nie tylko zmieniamy życie jednostek, ale również wpływamy na całe społeczności, tworząc długotrwałe zmiany i perspektywy dla przyszłych pokoleń.
Szczere podziękowania składam w imieniu całego zespołu i tych, których nasza praca dotyka. Wasze wpłaty dają nam siłę i motywację do kontynuowania naszej misji.
Raz jeszcze, z całego serca dziękujemy za Waszą hojność i za to, że daliście nam możliwość pomocy innym.
Z wyrazami szacunku,
Bartłomiej Osadnik
Uzupełnieniem pracy naszych lekarzy w trakcie 7. misji medycznej w Rwandzie, było przeprowadzenie przez nich 1. kursu ortopedii skierowanego do studentów ostatniego roku medycyny w University Teaching Hospital of Kigali CHUK. Dzięki temu szkoleniu ponad 20 przyszłych lekarzy miało szansę zdobyć nie tylko wiedzę praktyczną, ale również mieć możliwość poznania podstaw ortopedii dziecięcej oraz ortopedii stopy i stawu skokowego wraz z teoretycznymi postawami zastosowania różnych technik leczenia schorzeń narządu ruchu. W takim kontekście szkolenie przeprowadzone przez Szymona Pietrzaka i Andrzeja Warzochę było doskonałą okazją dla przyszłych lekarzy, aby wzbogacić swoje umiejętności i zdobyć bezcenne doświadczenie, które będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy.
W czasie, gdy wiele krajów pochłaniają wojny i konflikty, lekarze z polskiej Fundacji Afriquia w Rwandzie pokazali, że warto pomagać innym, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji. Pamietajmy, że ludzie ci bardzo często żyją w skrajnym ubóstwie zwykle w rodzinach liczących od 5 do 8 osób, ich codzienne wydatki przeważnie wynoszą kilka dolarów na dzień. W tym kontekście, leczenie czy opieka medyczna stanowią luksus, na którego zapewnienie ich nie stać. Nasi lekarze Szymon Pietrzak, Andrzej Warzocha, Mateusz Majdan w University Teaching Hospital of Kigali CHUK w Rwandzie przeprowadzili 13 operacji ortopedycznych u dzieci i 5 operacji ortopedycznych u dorosłych. Choroby czy wady wrodzone narządu ruchu powodowały ból i trudności w poruszaniu się, a także prowadziły do znacznego ograniczenia aktywności naszych pacjentów. Przeprowadzenie skomplikowanych operacji ortopedycznych przez polskich ortopedów dało im nadzieję na lepszą przyszłość i było jedyną metodą na poprawę jakości życia. Dzięki zaangażowaniu naszych ortopedów, dzieci i dorośli otrzymali szansę na zdrowie oraz nadzieje na aktywne pełne życie, co jest dla nas i dla nich ogromnym sukcesem.
Tym razem szkolenie dotyczyło wykorzystania USG w izbie przyjęć oraz intensywnej terapii. Nasi lekarze - Dr Jarosław Kurak i dr Radosław Marciniak uczyli wykonywać USG płuc, serca i brzucha u pacjentów po urazach, wypadkach komunikacyjnych, terminalnie chorych. Dwa dni wykładów oraz ćwiczeń praktycznych było bardzo dobrze przyjęte przez uczestników kursu, którzy podkreślili, że dzięki regularnym szkoleniom przeprowadzanym przez naszą Fundację pacjenci leczeni w rwandyjskich szpitalach mają lepszą i bardziej profesjonalną opiekę. Jesteśmy umówieni już na następny kurs jesienią dotyczący procedur wykonywanych w ramach poradni leczenia bólu.
Zauważyliśmy, że lekcje w rwandyjsiej szkole w Rurembo prowadzone są przez nauczycieli wyłącznie na tablicy - podczas zajęć dzieci rozwiązują zadania i testy przy całej klasie właśnie w tej formie. Problemem jest to, że wszystkie egzaminy odbywają się w Rwandzie w formie papierowej. Dzieci nie maja pojęcia jak pisać testy czy zadania na papierze, stąd też bardzo słabe wyniki uczniów ze szkoły w Rurembo.
W ramach Fundacji AFRIQUIA Jarek Kurak wraz z Przyjaciółmi zebrał fundusze, które pozwoliły nam zakupić upragniony komputer wraz z drukarką/xero która będzie w stanie drukować/kserować setki stron na potrzeby dzieci i nauczycieli.
W ciągu zaledwie kilku tygodni udało nam się zebrać ponad 35.000 zł czyli około 8300 USD. Dzięki tym środkom zakupiliśmy jedzenie dla dzieci ze szkoły w Rurembo za 1000 USD. Dzięki wsparciu płynącym od przyjaciół naszej fundacji, dzieci będą teraz miały zapewnione codzienne ciepłe posiłki w szkole. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Rozpoczęcie przez dr Szymon Pietrzak i dr Andrzej Warzocha 6 misji medycznej w Rwandzie. Bezpośrednio po przyjeździe skonsultowali kilkudziesięciu dorosłych i dzieci. Zakwalifikowano do operacji tych, którzy potrzebują najpilniej naszej pomocy. Większość z zabiegów operacyjnych będzie wykonywana po raz pierwszy w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali. Operacje zostały połączone ze szkoleniem lekarzy ortopedów z Rwandy.
Ortopeda ze Szpitala Klinicznego z Lwowa gościł w szpitalu w Chorzowie. Wspólnie przeprowadziliśmy operację kilku pacjentów i podzieliliśmy się wiedzą ortopedyczną z zakresu leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów. Dr Ostap poszerzył nasze horyzonty medyczne z zakresu medycyny pola walki.
Gościliśmy przez 2 tygodnie w Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie dr Grace Kansayisa – kierownika oddziału ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali. Dr Grace możliwość pracy z nami na bloku operacyjnym oraz oddziale ortopedii. Jej pobyt w Polsce był zakończeniem 3-letniego szkolenia z zakresu implantacji endoprotez stawu kolanowego
Gościliśmy przez 2 tygodnie w Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie dr Grace Kansayisa – kierownika oddziału ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali. Dr Grace możliwość pracy z nami na bloku operacyjnym oraz oddziale ortopedii. Jej pobyt w Polsce był zakończeniem 3-letniego szkolenia z zakresu implantacji endoprotez stawu kolanowego
Zaproszenie do ZSM Chorzów dr Grace Kansayisa z Rwandy. Dr Grace miała możliwość przez 2 tygodnie pracy z nami na bloku operacyjnym oraz oddziale ortopedii. Dzięki zorganizowanemu przez nas całemu cyklowi kursów i szkoleń, które miały miejsce w Chorzowie i w Rwandzie dr Grace jest jedną z dwojga ortopedów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali, którzy mogą samodzielnie wykonywać zabiegi wymiany stawu kolanowego, a co ważniejsze uczyć innych ortopedów w Rwandzie.
Zaproszenie do ZSM Chorzów dr Grace Kansayisa z Rwandy. Dr Grace miała możliwość przez 2 tygodnie pracy z nami na bloku operacyjnym oraz oddziale ortopedii. Dzięki zorganizowanemu przez nas całemu cyklowi kursów i szkoleń, które miały miejsce w Chorzowie i w Rwandzie dr Grace jest jedną z dwojga ortopedów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali, którzy mogą samodzielnie wykonywać zabiegi wymiany stawu kolanowego, a co ważniejsze uczyć innych ortopedów w Rwandzie.
Przeprowadzenie przez dr n. med. Jarosława Kuraka kolejnego 5 już kurs „Zastosowanie nowoczesnych technik USG w znieczuleniach regionalnych”.
W Centrum Symulacji Klinicznego Szpitala CHUK w Kigali nowych technik uczyło się kilkunastu anestezjologów i techników anestezjologicznych pracujących w tym i innych szpitalach Rwandy.
Wykonanie 5 zabiegów u dorosłych oraz dwóch zabiegów ortopedycznych dzieci. Zabieg korekcyjny u dziewczynki skarżącej się na dolegliwości bólowe stopy. Zabieg otwartego nastawienia urazowo zwichniętego stawu biodrowego.
Kontynuacja szkolenia w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – operacje przeprowadził dr Bartek wraz dr Szymonem, znieczulał dr Jarek, który przeprowadził IV – tym razem praktyczny kurs znieczulenia pod kontrolą USG.
Zakończenie cyklu szkoleń z endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali przez dr Bartłomieja i Łukasza przez 3 lata udało nam się wspólnie przeprowadzić ponad 20 zabiegów wymiany stawu kolanowego w Rwandzie.
Przeprowadzenie w Rwandzie 7 operacji u dzieci:
Przekazanie implantów i sprzętu medycznego do leczenia złamań dla szpitali w Kigali o wartości 110 tys. zł. :
Szpital w Ruhengeri – wiertarki wraz z niezbędnym do ich bezpiecznego używania sprzętem, urządzenie do cięcia drutów oraz sprzęt ortopedyczny pierwszej potrzeby.
Dziecięcy Szpital w Rilimie – instrumentarium do operowania zakwalifikowanych dzieci, wiertarki, 2 monitory anestezjologiczne służące do monitorowania stanu pacjenta po operacji (istotne ze względu na ilość wykonywanych cięższych, bardziej inwazyjnych operacji w tym rejonie) oraz defibrylator używany w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Szpital w Kigali – ze względu na wysoką ilość przypadków złamań podudzia wywołanych upadkiem z motorowerów (podstawowych środków poruszania się ludności oraz turystów w tym rejonie), postanowiliśmy przekazać kolejną już porcję gwoździ śródszpikowych (zapasy gwoździ, które przekazaliśmy podczas wcześniejszego pobytu już się skończyły).
Przeprowadzenie ponad 5-cio godzinnej operacji przez dr Szymona Pietrzaka wraz z zespołem w Szpitalu w Otwocku im. Prof A. Zoperowanie Laviego jednoetapowo dało szansę na szybszą rehabilitacje, ale wiązało się z większym ryzykiem około operacyjnym. Specjalne podziękowania dla naszych darczyńców:
Sprowadzenie Laviego do Polski, gdzie w szpitalu im. Prof. Grucy w Otwocku została przeprowadzona operacja.
Wykonanie zabiegu operacyjnego wymiany stawu kolanowego u dorosłych w szpitalu w Kigali.
Przekazanie darowizny w postaci 1200 koszulek dla szkoły podstawowej w Rurembo na północy Rwandy
Kontynuacja szkolenia w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – operacje przeprowadził dr Bartłomiej Osadnik wraz dr Szymonem Pietrzakiem, znieczulał dr Jarosław Kurak
Przekazanie darowizny dla Szpitala w Ruhengeri na północy Rwandy – około 1000 implantów do zabiegów ortopedycznych służących do leczenia złamań kości o wartości 84.500 zł. (21.217€)
Przekazanie darowizny dla Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali (CHUK) implantów do zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego, gwoździ, płytek, śrubokrętów służących do leczenia złamań kości o wartości 28.500 zł. (6.400€)
Akcja zbierania koszulek w Chorzowie dla dzieci w Rurembo. Wspólnie udało nam się uzbierać ponad 1200 koszulek.
Specjalne podziękowania dla:
Pana Dawida Bochenka, który w Dąbrowie Górniczej uzbierał 433 koszulki, Miasto Chorzów, Clearex Futsal, KPR Ruch Chorzów, Luma Holding, Komisariat I Policji w Chorzowie, Fundacja Gramy do Końca, Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 21 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 34 im. Sportowców Hajduckich w Chorzowie, Przedszkole nr 18, Przedszkole nr 5 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Juliusza Słowackiego w Siemianowicach Śląskich, Żłobek Oxfordzik w Chorzowie, Zaczarowane kredki.
Przekazanie dla Szpitala Uniwersyteckiego w Rwandzie (CHUK) sprzętu medycznego o wartości 1.070.000 zł (230.000 €) (w trakcie pandemii).
Zakup nowoczesnego ortopedycznego stołu operacyjnego dla Szpitala Dziecięcego w Rilimie – dzięki pomocy ks. Adama Szustaka i Fundacji Malak.
Przekazanie sprzętu niezbędnego do otwarcia Oddziału Intensywnej Opieki Pooperacyjnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie (darowizna Fundacji Polski Korpus Pokoju).
Przyjazd Seraphine w celu wykonania operacji ratującej nogę przed zagrażającą amputacją. Zabieg wykonany w Samodzielnym Publicznym szpitalu Klinicznym im prof. A. Grucy w Otwocku przez dr Szymona Pietrzaka wraz z zespołem
Sukces zbiórki środków potrzebnych do sfinansowania operacji 10-letniej Seraphine – dzięki pomocy o Adama Szustaka OP oraz Fundacji Malak.
Szkolenie w zakresie anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK). Kurs III – przeprowadził dr Jarosław Kurak.
Zbiórka pieniędzy na Balu Prezydenta Miasta Chorzów na wyposażenie Oddziału Intensywnej Opieki Pooperacyjnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie – zebrano ponad 40.000 zł (8.566 €).
Początek planowanego na dwa lata szkolenia w zakresie całkowitej endoprotezoplastyki stawu kolanowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) – przeprowadził dr Bartłomiej Osadnik.
Przekazanie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Kigali (CHUK) sprzętu niezbędnego do wykonywania zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego o wartości 23.300 zł (5.000 €)
Zbiórka środków na leczenie Seraphine zorganizowana przez młodzież z grupy teatralnej M.I.O.D.E.K. z MDK w Chorzowie.
Szkolenie promujące osteopatię przeprowadzone przez gościa Fundacji – dr Mary Banihashem z Nowego Jorku w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Szkolenie w zakresie anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) wraz z przekazaniem sprzętu medycznego o wartości 163.000 zł (35.000 €). Kurs II – przeprowadził dr Jarosław Kurak.
Podpisanie umowy współpracy pomiędzy Fundacją „Afriquia”, a Ortopedycznym Szpitalem Dziecięcym w Rilimie – umowę w imieniu Ortopedycznego Szpitala Dziecięcego w Rilimie podpisał dyrektor dr Albert Nzayisenga.
Dr Anna Masłoń – Oracz – członek Rady Fundacji, prowadziła panel Forum Afryka – Europa Centralna, ICT/HEALTH na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Szkolenie z zakresu anestezjologii regionalnej z wykorzystaniem technik USG pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii Regionalnej w Ortopedycznym Szpitalu Dziecięcym w Rilimie. Kurs I – przeprowadził dr Jarosław Kurak.
Podpisanie umowy współpracy z Szpitalem Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) wraz z przekazaniem sprzętu ortopedycznego o wartości 8.400 zł (1.800 €).
Prelekcja dr Jean Claude Byiringiro na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego pt. „Humanitarian and migration crisis in Africa – Rwanda’s experiences”.
Staż dr Jean Claude’a Byiringiro ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali (CHUK) w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie na Oddziale Ortopedii i Traumatologii.
Prelekcja dr Bartłomieja Osadnika na konferencji „Medycy dla Afryki” zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie.
Wizyta dr Martina Nyundo i podpisanie umowy współpracy pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim w Kigali (CHUK) i Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie z inicjatywy Fundacji „Afriquia”.
Fundacja Afriquia
biuro@fundacjaafriquia.org
Numer KRS: 0000783911
NIP: 6272762388
REGON: 38321116000000
Fundację możesz wesprzeć wpłatą na rachunek bankowy:
Działalność w Afryce:
13 1050 1214 1000 0090 3186 1546
Działalność w Ukrainie:
69 1050 1214 1000 0090 8156 2853
© Fundacja Afriquia. All Rights Reserved