• Nasze wsparcie otrzymało 8 szpitali z 3 miejscowości w Ukrainie: Tarnopol, Chmielnicki i Lwów.
• Fundacja przekazała sprzęt za ponad 1,3 miliona złotych.
• Kupiliśmy między innymi: aparaty do znieczulania, stoły operacyjne ortopedyczne, implanty do leczenia złamań kości u dzieci i dorosłych, leki ratujące życie, lampy operacyjne, aparaty do podciśnieniowej terapii ran VAC, szyny CPM do rehabilitacji pourazowej kończyn, wiertarki i piły ortopedyczne, ssaki operacyjne, aparaty do operacji w niedokrwieniu kończyn, płyny infuzyjne, środki odkażające do ran, środki opatrunkowe, narzędzia chirurgiczne, aparaty do elektrokoagulacji ran.
• Stworzyliśmy od zera i wyposażyliśmy 1 sale operacyjną dla Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej oraz wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy 3 sale operacyjne dla Oddziałów Ortopedyczno-Urazowych i SORu
Na terenie naszego wschodniego sąsiada sytuacja jest niezwykle zmienna i zarazem trudna. Większość miast środkowej i zachodniej Ukrainy jest w chwili obecnej przeludniona - część uchodźców ze wschodnich terenów, szczególne ludność biedniejsza, nie emigruje za granicę. Dla przykładu w 230 tysięcznym Tarnopolu szacuje się że na dzień dzisiejszy jest około 60-70 tysięcy uchodźców, co daje łącznie liczbę około 300 tysięcy mieszańców.
W Ukraińskich szpitalach występują duże problemy z zaopatrzeniem w leki i sprzęt medyczny - wynika to ze znacznego ograniczenia dostaw, a także przeniesienia części sprzętu medycznego do szpitali w Kijowie oraz Charkowie. W związku z tym Fundacja „Afriquia” zdecydowała się w sposób aktywny wesprzeć wybrane szpitale na wschodzie.
Ostatnia wizyta dr Ostapa Zubacha - ortopedy z Klinicznego Szpitala we Lwowie.
Dr Ostap przyjechał szkolić się z zakresu zabiegów ortopedycznych w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie
Dr Ostap Zubacz jest jednym z ortopedów na co dzień pracujących w Klinicznym Szpitalu we Lwowie. Kilkakrotnie mieliśmy możliwość odwiedzenia szpitala i przekazania ortopedom niezbędnego sprzętu medycznego do ratowania życia ludzkiego. Teraz udało nam się zaprosić dr Ostapa do ZSM Chorzów celem przeprowadzenie szkolenia z zakresu zabiegów ortopedycznych. W związku z tocząca się wojną wielu pacjentów z chorobami przewlekłymi nie ma możliwości skorzystania z odpowiedniej opieki medycznej. Dzięki naszej pomocy nie tylko sprzęt, ale i wiedza medyczna trafia na Ukrainę.
4 aparaty CPM do ćwiczeń rąk i nóg. Umożliwiają one wykonywanie ciągłych ruchów prostowania i zginania kończyn bez angażowania mięśni. Sprzęt ten wykorzystuje się w rehabilitacji w celu zapobiegania lub łagodzenia sztywności stawów oraz zwiększania ich ruchomości po urazach i operacjach. Dzięki naszej pomocy nawet 20-30 pacjentów może być rehabilitowanych dziennie.
Przekazany przez nas sprzęt pozwoli operować wszystkie typy złamania kości u dzieci, zapewni funkcjonowanie 2 dodatkowych bloków operacyjnych w lwowskich szpitalach, a dzięki przekazanym aparatom do terapii podciśnieniowej VAC pozwoli leczyć rany po wybuchach min i bomb kasetowych.
Po raz pierwszy przekazaliśmy pomoc dla nowopowstałego oddziału rehabilitacji pourazowej w Tarnopolu, a dzięki poprzednim darowiznom udało nam się w Tarnopolu stworzyć od postaw system opieki od operacji aż do rehabilitacji operacyjnej.
Wojna na Ukrainie odbiera ludziom zdrowie i szansę na normalne życie. W wyniku bombardowań wiele osób straciło domy i schronienia, wiele dzieci zostało osieroconych, a ogromna rzesza ludzi nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej. Długotrwała wojna na Ukrainie sprawia, że lista pilnych potrzeb jest właściwie niewyczerpana. Dzięki naszej pomocy ponad 400 pacjentów ma szanse na powrót do zdrowia.
Z pomocą Ojca Adama Szustaka i Fundacji MALAK udaliśmy się z kolejnym transportem do naszych sąsiadów. Tym razem zawieźlismy:
- pół tony środków medycznych służących do odkażania
- zestawy do operacji ponad 100 złamań kości
- sprzęt ortopedyczny i narzędzia potrzebne do zabiegów ortopedycznych
Sprzęt został przekazany do Szpitala Ratunkowego i Intensywnej Terapii we Lwowie. Jest to największy szpital w zachodniej Ukrainie z ponad 1000 łóżek oraz jednym z głównych szpitali w całym kraju. Dowożeni są do niego pacjenci z całej Ukrainy.
Oddział ortopedyczno-urazowy przyjmuje pacjentów po urazach powstałych w następstwie działań wojennych. Są to cywile - ofiary min., postrzałów, czy odłamków po wybuchach bomb. Są oni pierwotnie zaopatrywani w szpitalach w okolicy frontu, gdzie zakładane są na złamanie stabilizatory zewnętrzne. Następnie są oni transportowani do Lwowa. Tam wymagają dalszego, często wieloetapowego, leczenia rekonstrukcyjnego kończyn.
Przekazany sprzęt medyczny był konieczny do otwarcia nowej sali operacyjnej na miejscu. Dzięki niemu będzie można kontynuować leczenie między innymi rannych żołnierzy oraz pacjentów, którzy trafili do Chmielnickiego ze zbombardowanego oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej w Kijowie.
I 9 godzinach pracy udało się złożyć i przygotować sprzęt medyczny wymagany do otwarcia bloku operacyjnego, który został zakupiony przez Fundacja Malak dla oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej oraz laryngologii w miejscowości Chmielnicki. Do Szpitala Miejskiego w Chmielnickim trafiają nowi pacjenci ze zbombardowanego oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej w Kijowie, a oddział Szpitala Wojskowego przekazał część żołnierzy do oddziału Szpitala Miejskiego. Oba te czynniki zmusiły dyrekcję do pilnego otwarcia nowej sali operacyjnej.
Sala operacyjna jeszcze 4 tygodnie temu była salą pacjentów, a teraz po remoncie czekała tylko na nasz sprzęt.
Na dzień dzisiejszy sprzęt specjalistyczny potrzebny do wyposażenia sali jest niedostępny na Ukrainie i może być tylko i wyłącznie kupiony za jej granicami.
Udało nam się już:
- Uruchomić 2 sale operacyjne w tarnopolskich szpitalach
- Przekazać dla Szpitala Neonatologicznego we Lwowie brakujący sprzęt ortopedyczny wraz z implantami do leczenia złamań. Wystarczy on do leczenia ponad 200 złamań kości u dzieci.
Dzięki pomocy i współpracy z Fundacją MALAK, Langustą na palmie, Miastem Chorzów, World for Ukraine, LuNa Smelter Ltd. i Starochorzowską Fundacją Zdrowia i Ekologii, w ubiegłym tygodniu udało nam się uruchomić 2 sale operacyjne w Tarnopolskich szpitalach oraz przekazać niezbędny sprzęt medyczny wraz z implantami dla Szpitala Dziecięcego we Lwowie.
Na tarnopolskie sale trafiły 2 najnowocześniejsze aparaty do znieczulania, które posiadają dwuletnią gwarancję dostępną na Ukrainie. Oba aparaty służą do znieczulenia pacjentów do zabiegów operacyjnych i mogą być stosowane u dorosłych i dzieci.
Na obie sale operacyjne przekazaliśmy także zakupione przez Was aparaty do diatermii - elektrokoagulacji śródoperacyjnej, których brakowało lub ich stan nie pozwalał na bezpieczną prace. Oba aparaty zostały zakupione z wymiennym osprzętem wielorazowym dzięki czemu w razie braku dostaw będą one spełniały swoje funkcje.
Dla szpitala Neonatologicznego we Lwowie przekazaliśmy nowoczesne zestawy do leczenia złamań kości u dzieci, które wystarczą do operacji około 100 dzieci wraz z dwoma zestawami akumulatorowych wiertarek, pił wraz z niezbędnym osprzętem.
Nam tua res agitur (paries cum proximus ardet). Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana u sąsiada płonie. Słowa te napisał ponad 2000 lat temu słynny rzymski poeta, Horacy. Patrząc na zaangażowanie Polaków w ostatnich tygodniach, z łatwością można dostrzec jak bardzo aktualne jest to powiedzenie.
Tydzień temu Bartek osobiście pojechał do Lwowa oraz Tarnopola by przekazać niezbędny do ratowania ludzkiego życia sprzęt medyczny o łącznej wartości 120 tys. zł. Nasza pomoc nie byłaby możliwa bez wsparcia grupy World for Ukraine, Fundacja MALAK oraz Miasto Chorzów.
Pomoc medyczna została bezpośrednio przekazana do szpitali - jej wartość to ponad 120 tys. zł. Składają się na nią: antybiotyki stosowane do leczenia infekcji opornych na inne antybiotyki, płyny infuzyjne, 2 pełne zestawy narzędzi chirurgicznych - do operacji na jamie brzusznej, 2 pełne zestawy narzędzi do operacji neurochirurgicznych, 3 pełne zestawy wiertarek i pił do zabiegów ortopedycznych, ponad 3000 płytek wraz ze śrubowkrętami do leczenia operacyjnego złamań tym zestaw najnowocześniejszych płytek tytanowych, leki stosowane w reanimacji dzieci, leki przeciwbólowe, środki do odkażania pola operacyjnego.
Fundacja Afriquia
biuro@fundacjaafriquia.org
Numer KRS: 0000783911
NIP: 6272762388
REGON: 38321116000000
Fundację możesz wesprzeć wpłatą na rachunek bankowy:
Działalność w Afryce:
13 1050 1214 1000 0090 3186 1546
Działalność w Ukrainie:
69 1050 1214 1000 0090 8156 2853