Fundacja

Poznajcie zespół Fundacji

Fundacja Afriquia to przede wszystkim ludzie. Połączyła nas wspólną pasja, potrzeba działania i pomagania, bez wyznaczania granic pomocy na mapie.

Zarząd fundacji

Bartłomiej Osadnik

PREZES FUNDACJI

Bartłomiej Osadnik – Jest założycielem Fundacji, praktykującym w Polsce lekarzem ortopedą. Idea Fundacji wyrosła z potrzeby rozszerzenia pomocy, której udzielał pracując jako ortopeda w Polsce i Rwandzie. Oprócz koordynowania działaniami Fundacji uczy nowych metod operacyjnych lekarzy w Afryce. Lubi podróżować jednak pomaganie innym to najbardziej fantastyczna przygoda, jaka przytrafiła mu się w życiu.
Małgorzata Kern – Jest taka piosenka: „We are the world” zespołu, który nigdy naprawdę nie istniał ale wydał ten jeden singiel – piosenkę zaśpiewaną przez najznamienitszych piosenkarzy aby pomóc głodującej Afryce. Zawsze przechodziły mnie ciarki, gdy pomyślałam ile można zrobić aby pomóc. Co prawda, nie jestem lekarzem, tak jak mój brat – Bartek albo kolega Jarek, ale to właśnie wspomnienie z młodości spowodowało, że razem postanowiliśmy, że my też będziemy działać. I tak powstała Fundacja „Afriquia”. Chłopaki – medycy zajmują się częścią merytoryczną naszego projektu, ja jestem od finansów i strony technicznej. To niesamowite wyzwanie, ale dajemy radę. Najbardziej cieszy mnie to, że udało się zrealizować marzenia nastolatki i pomóc – warto marzyć… a potem działać.
Szymon Pietrzak – Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalista w ortopedii i traumatologii. Ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie ortopedii dziecięcej. Głównym obszarem zainteresowań są wrodzone i nabyte deformacje kończyn dolnych, zniekształcenia narządu ruchu w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, przepukliny oponowo-rdzeniowej, artrogrypozy i przede wszystkim wydłużanie i korekcja osi kończyn. Gdyby nie został lekarzem, pewnie pracowałby jako przewodnik lub ogrodnik, amator książek historycznych i marcepanu…

Rada Fundacji

Anna Knysok

Anna Kynsok – urodziła się w Chorzowie. Ukończyła Liceum Medyczne Pielęgniarstwa oraz studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych na kierunku Psychologii. Wiceprzewodnicząca Komisji zakładowej „Solidarność” i delegat na I Zjazd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Aresztowana w 1983 r. pod zarzutem chęci obalenia siłą panującego ustroju i wydawania nielegalnych pism. Była posłem do sejmu X i I kadencji. W 1997 została powołana przez premiera Jerzego Buzka na Wiceministra Zdrowia i Pełnomocnika Rządu do spraw wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od stycznia 2002 r. powołana przez Prezydenta Chorzowa do pełnienia funkcji Dyrektora szpitala im. dr J. Rostka. Działa w Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim, a następnie w Polskim Towarzystwie Psychologicznym.
Aleksandra Cholewa - Dyrektor wykonawczy z udokumentowaną, ponad 10 letnią historią pracy w branży wydobywczej i metalurgicznej w Europie Środkowej, Bałkanach Zachodnich jak i w Afryce. Doświadczenie w pracy analitycznej, dziennikarskiej, dyplomacji jak i negocjacjach, niejednokrotnie prowadzonych w bardzo skomplikowanych i trudnych, powojennych realiach. W ramach realizowanych projektów kluczową wagę przykłada do kwestii zrównoważonego rozwoju jak, proekologicznych innowacji. Pro bono realizuje szereg działań społecznych w Afryce Wschodniej i Europie, poświęconych kwestiom równości społecznej i równości płci. Aktywna członkini International Women in Mining. Pasjonatka historii i lingwistyki.
dr Anna Masłoń-Oracz – doradca ds. zarządzania strategicznego i międzynarodowej ekspansji firm. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, autorka wykładów i szkoleń z zarządzania strategicznego, które prowadzi na 3 kontynentach (Europa, Afryka, Azja). Kierownik międzynarodowego projektu AFROEU, członek rady ekspertów Wintrade London. Od szeregu lat związana jest z rynkiem funduszy pomocowych UE oraz inwestycyjnym realizowała projekty m.in. dla takich podmiotów jak: Heinz, Danone, Raben, Torfarm, OBR PR, Statoil, Johnson& Johnson, Royal Unibrew, Ciech, Lotos, Grupa Żywiec, Nurticia, Agora S.A, Prima, Luxmed. Pełniła również funkcję Wiceprezes Zarządu spółki grupy PKN ORLEN – Płocki Park Przemysłowo- Technologiczny oraz Członka Rady Nadzorczej Centrum Edukacji Grupy PKN Orlen. Wiceprzewodnicząca Zarządu Polish European Community Studies Associaton. Indeksowana w ogólnopolskiej bazie ZnaneEkspertki.pl. Ma za sobą 10 lat studiów oraz 17 lat doświadczenia zawodowego, w tym w środowiskach pozaeuropejskich, m.in. Rwanda, Kenia, Chiny. Ponad 100 wystąpień i prelekcji na konferencjach zarówno polskich jak i międzynarodowych, oraz publikacje w uznanych czasopismach oraz rozdziały w książkach.
Łukasz Wiktor - jestem lekarzem ortopedą. Na co dzień pracuję zarówno z pacjentami dorosłymi jak i dziećmi. Pierwsze kroki na sali operacyjnej stawiałem jako rezydent pod okiem Bartka, z którym teraz wspólnie w Rwandzie pomagamy tym którzy naszej pomocy potrzebują najbadziej. Gdy nie jestem na sali operacyjnej czas spędzam aktywnie – na rowerze, podróżując, spacerując z psem. Dobre kino, pizzę oraz czarny humor także zaliczam do swoich pasji.
Witold Pustułka – dziennikarz. Pracę zaczynał w 1989 roku w Trybunie Śląskiej. Potem przez 20 lat pracował w Dzienniku Zachodnim. Współpracował także m.in. z Polityką i Życiem Warszawy. Przez dwanaście lat był też prezesem Wydawnictwa Górniczego, spółki wydającej portale oraz czasopisma naukowe. Obecnie prywatny przedsiębiorca specjalizujący się w kreowaniu wizerunku i doradztwie strategicznym. Publicysta polityczny, felietonista, laureat wielu nagród dziennikarskich. Od lat uczestniczy w wielu akcjachcharytatywnych, które współorganizował m.in. z red. Krystyną Bochnek. Na Śląsku był jedną z pierwszych osóbzaangażowanych w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żonaty, ma dwóch synów.

Przyjaciele Fundacji

Modeste Habiyaremye

Wolontariusz

Modeste Habiyaremye – absolwent studiów licencjackich z tytułem laboranta biomedycznego. Od 11 lat pracuje z polskimi misjonarzami w Afryce (Zgromadzenie Sióstr od Aniołów). Pracownik socjalny w Adopcji Serca / MAITRI odpowiedzialna za adopcję medyczna. Jako wolontariusz koordynuje działalność Fundacji „Afriquia” w Rwandzie. W wolnych chwilach poświęca się fotografii.
Anna Kern – studiuje na Uniwersytecie Śląskim na kierunku kultury mediów. Wolne chwile spędzam w stajni zajmując się własnym koniem oraz psem uratowanym ze schroniska. W wakacje pływam na kite i chodzę po górach. W liceum współtworzyłam gazetkę „Słowa(k)” jako dziennikarz. Interesują mnie podróże, z którymi planuje związać przyszłość. W fundacji zajmuje się obszarem marketingu i PR.
Daniel Halicki – świeżo upieczony absolwent studiów licencjackich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Najbliższą przyszłość wiąże z rozwijaniem idei społecznej odpowiedzialności biznesowej oraz tworzenia wartości wspólnej współczesnych przedsiębiorstw. Swoją wrażliwość zaspokaja pobieraniem lekcji śpiewu, amatorskim tworzeniem muzyki elektronicznej i grą na instrumentach muzycznych; ciekawość świata natomiast podróżami po Europie, wolontariatem w fundacji oraz pracą w branży logistycznej.
Julian Narimany - studiuję elektrotechnikę na politechnice w Akwizgranie, a między zajęciami pracuję tam jako asystent naukowy przy produkcji nowoczesnych baterii. Pasjonuję się technologią, a swoją przyszłość wiążę z elektromobilnością i „zielonymi” źródłami energii. W wolnych chwilach lubię uprawiać sport i czytać książki. O Fundacji Afriquia usłyszałem od znajomych i kiedy udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu postanowiłem dołączyć do zespołu marketingu.
Jarosław Kurak – Określają mnie pasje: zawodowa – jestem lekarzem anestezjologiem – i podróże. Od kiedy pamiętam, chciałem je połączyć. Niestety byłem za młody, niedoświadczony, nie miałem wokół siebie ludzi, z którymi mógłbym ten szalony cel zrealizować. Ni stąd ni zowąd trzy lata temu Bartek Osadnik powiedział mi, że zamierza pojechać do Rwandy, żeby rozpocząć współpracę z tamtejszymi szpitalami. Zareagowałem entuzjastycznie. Bartek jest ortopedą, ja anestezjologiem, czyli tworzymy prawie pełny zespół operacyjny. Czy mogło się nam nie udać? Otóż mogło, obaj nie jesteśmy fanami biurokracji. Desperacko potrzebowaliśmy osoby która pomoże nam opanować dokumenty, zezwolenia, faktury, zaświadczenia. I tutaj zjawia się Gosia Kern – perfekcyjna, skrupulatna a do tego dziennik ustaw z ludzką twarzą.
Cezary Grzesiuk – polski producent, reżyser, oraz montażysta filmowy, urodzony w 1963 roku. Właściciel studia fimowego Blue dReam Film.Pracował jako montażysta przy wielu znanych produkcjach filmowych, takich jak: Pułkownik Kwiatkowski (1995), Quo Vadis (2000), Skazany na bluesa (2004), Różyczka (2010),Imagine (2012). Dwukrotnie nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii montaż za filmy: Przystań (1998) oraz Ogniem i Mieczem(1999). W 2016 roku odznaczony medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dane kontaktowe

Fundacja Afriquia

Numer KRS: 0000783911

NIP: 6272762388

REGON: 38321116000000

Fundację możesz wesprzeć wpłatą na rachunek bankowy:

Działalność w Afryce:

13 1050 1214 1000 0090 3186 1546

Działalność w Ukrainie:

69 1050 1214 1000 0090 8156 2853